Szukasz psychologa sportu lub pracy w Krakowie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszym gabinecie!

Zespoły i stowarzyszenia młodzieżowe

Organizacje zaspokajają również potrzebę aktywności społecznej młodzieży. Powodzenie organizacji zależy w dużej mierze od stopnia aktywności, jaki gwarantuje ona swoim członkom. Aktywność „na serio”, jaką członkowie mają możność rozwinąć w ramach organizacji, staje się źródłem intensywnych przeżyć emocjonalnych, zaspokaja potrzeby poznawcze, umożliwia nawiązywanie coraz to nowych kontaktów społecznych. W zależności od stopnia atrakcyjności, jaką jest zabarwiona działalność danej organizacji, młodzież mniej lub bardziej zaspokaja również tak żywe w tym wieku potrzeby przygody, wyczynu, romantyki.

Umiejętnie organizowane formy aktywności zaspokajają potrzebę samodzielności młodzieży. Jest ona zdana w wielu sytuacjach na własne siły, co sprzyja wyzwalaniu się inicjatywy i nabywaniu licznych umiejętności. Dyskretna opieka dorosłych, a czasem niewiele tylko starszych, potęguje poczucie swobody i możności samostanowienia.

Zespoły i stowarzyszenia o bardziej wąskim programie działalności zaspokajają specjalistyczne zainteresowania młodzieży, dochodzące w tym wieku z dużą siłą do głosu. Kółka przedmiotowe w szkole, wszelkiego rodzaju sekcje w pałacach i domach kultury dają ujście zamiłowaniom artystycznym, technicznym, sportowym i innym.

Organizację wysuwające programy ideologiczne przyciągają, młodzież o wyraźnych potrzebach służenia określonym ideałom społecznym, nastawioną na przebudowę i ulepszanie życia społecznego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.