Szukasz psychologa sportu lub pracy w Krakowie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszym gabinecie!

TRADYCYJNE ROLE I STEREOTYPY W SPOŁECZEŃSTWIE

Odpowiednim podsumowaniem tradycyjnych ról mężczyzny i kobiety w przeszłości byłoby: miejsce kobiety jest w domu, a mężczyzny – poza nim. Mężczyźni byli odpowiedzialni za pracę zawodową i zapewnienie utrzymania rodzinie. Byli też głównymi łącznikami między rodziną a światem zewnętrznym. Cieszyli się autorytetem i w związku z tym utrzymywali dyscyplinę w rodzinie. To na nich spoczywała odpowiedzialność za najważniejsze decyzje rodzinne.

Aktywne uczestnictwo w życiu społeczeństwa, a szczególnie w działalności politycznej, było ich przeznaczeniem. Polityka i wyższe studia były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

Kobiety natomiast zajmowały się domem i wychowaniem dzieci. W wolnym czasie wolno im było angażować się w działalność charytatywną w ramach społeczności lokalnej.

W rezultacie role przypisane płciom stały się stereotypami. Powstał obraz męża i ojca, pracującego na utrzymanie rodziny, oraz matki i żony, zadowolonej gospodyni domowej, która troszczy się o męża i dzieci. Równocześnie rozwijały się stereotypy osobowości. Od kobiet oczekiwano czułości, wrażliwości na potrzeby innych oraz troski. Uważano, że są zależne od mężczyzn, uległe, bierne i uczuciowe. Nie wymagano od nich wiedzy na tematy związane z mechaniką, polityką czy sportem. Skoncentrowane na domu i dzieciach, nie musiały poznawać zawiłości świata zewnętrznego: mogły całkowicie i bez zastrzeżeń polegać na opinii swoich mężów.

Od mężczyzn zaś oczekiwano pewności siebie (albo nawet agresywności), fachowości oraz wiedzy z różnych dziedzin, która miała im pomóc odnieść sukces w świecie zewnętrznym. Ich role zawodowe były ważniejsze niż role rodzinne. Dla wielu mężczyzn nie był to, być może, układ najlepszy, ale został on ogólnie uznany za dobry dla rodziny.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.