Szukasz psychologa sportu lub pracy w Krakowie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszym gabinecie!

Rozpatrywanie koncepcji Sheldona – ciąg dalszy

Jest jednak faktem, że zazwyczaj określa się w ten sposób tych teoretyków i badaczy, którzy kładą nacisk na związek między strukturalnymi aspektami organizmu (budową ciała) a zachowaniem. Tak więc dla naszych obecnych celów przyjmujemy, że psychologiem konstytucjonalnym jest taki psycholog, który czynników umożliwiających wyjaśnienie zachowania ludzkiego poszukuje w biologicznym wyposażeniu jednostki. Ponieważ o morfologii wiadomo więcej niż o innych aspektach tego wyposażenia, przeto nasze rozważania będą się skupiać głównie na zależności zachowania od budowy ciała.

Ostatnie osiągnięcia w takich dziedzinach, jak psychofizjologia, psychofarmakologia, genetyka zachowania, oraz w badaniach nad związkiem między funkcjami mózgu a zachowaniem sugerują, że w stosunkowo bliskiej przyszłości możemy z pewnością oczekiwać ukształtowania się takiej odmiany psychologii konstytucjonalnej, która będzie zainteresowana w równym stopniu zależnością zachowania od funkcji fizjologicznych, co zależnością od budowy anatomicznej. Fascynujące nowe doniesienia, jakie pojawiają się w naukach neurologicznych, uwypuklają znaczenie psychologii konstytucjonalnej jako pomostu między biologią a zachowaniem.

Zanim przejdziemy do rozpatrywania koncepcji Sheldona, zapoznajmy się z pracami niektórych jego poprzedników. Nasze wprowadzenie historyczne z konieczności będzie bardzo skrótowe: zainteresowany czytelnik znajdzie jednak doskonałe uzupełniające omówienia w pracach Allporta (1937), Sheldona (1940, 1944) i Reesa (1968, 1973).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.