Szukasz psychologa sportu lub pracy w Krakowie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszym gabinecie!

PRZESTĘPSTWO

Przestępstwa są naruszeniem kodeksów prawnych. Niektóre przestępstwa są poważniejsze niż inne. Pewne działania określane jako przestępstwa w jednym społeczeństwie mogą nimi nie być w innym społeczeństwie. W Stanach Zjednoczonych definicje zachowań przestępczych zmieniają się w zależności od stanu. Można jednak sklasyfikować typy przestępstw w sposób, który umożliwi analizę przestępstwa w różnych miejscach i w różnych czasach.

Istnieje wiele sposobów kategoryzowania zachowań przestępczych. Federalne Biuro Śledcze (FBI) używa tzw. indeksu przestępstw do badania częstotliwości i miejsc popełniania (oraz zachodzących w nich zmian) poważnych przestępstw i umieszcza wyniki badań w corocznym Całościowym raporcie o przestępstwach dla Stanów Zjednoczonych. Indeks uwzględnia siedem przestępstw: morderstwo, gwałt, napad, rozbój, włamanie, kradzież i kradzież samochodu. Widać z tego jasno, że w indeksie FBI nie ujęto wielu poważnych przestępstw (np. posiadania narkotyków, nielegalnego obrotu akcjami). Dlatego – do opisu różnych typów przestępstw – socjologowie używają schematów bardziej teoretycznych.

Przestępstwa przeciwko osobie (przestępstwa przemocy). Ten typ przestępstw obejmuje działania łączące się z przemocą lub groźbą użycia przemocy przeciwko osobie. Są to przestępstwa, które wywołują rosnący niepokój w społeczeństwie amerykańskim, niepokój polegający na tym, że wielu obywateli nie czuje się bezpiecznie na ulicach, a nawet we własnych domach.

Przestępstwa przemocy obejmują: zabójstwo („rozmyślne zabicie jednej osoby przez drugą”), napad („bezprawne zaatakowanie jednej osoby przez drugą w celu zadania poważnych uszkodzeń cielesnych”), gwałt i rozbój.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.