Szukasz psychologa sportu lub pracy w Krakowie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszym gabinecie!

KLASYCZNA TEORIA PSYCHOANALITYCZNA FREUDA CZ. II

Freud zaatakował tradycyjną psychologię świadomości z zupełnie innej strony. Porównał on psychikę do góry lodowej, której niewielka część wystająca ponad powierzchnię wody reprezentuje sferę świadomości, podczas gdy znacznie większa masa poniżej poziomu wody przedstawia sferę nieświadomości. W tej ogromnej dziedzinie nieświadomości ukryte są popędy, namiętności, wyparte myśli i uczucia – wielki podziemny świat niewidocznych sił witalnych, które wywierają potężny wpływ na świadome myśli i uczynki ludzi. Z tego punktu widzenia psychologia, która ogranicza się do analizy świadomości, jest zupełnie niewystarczająca, gdy chodzi o zrozumienie podstawowych motywów ludzkiego zachowania.

Przez ponad czterdzieści lat Freud badał nieświadomość metodą swobodnych skojarzeń, rozwijając jednocześnie system poglądów, który powszechnie uznaje się za pierwszą wszechstronną teorię osobowości. Wyznaczył zarysy jej topografii, dotarł do źródeł zasilających strumień jej energii i wytyczył prawidłowy przebieg jej rozwoju. W wyniku tych niewiarygodnych dokonań Freud stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych i zarazem wpływowych postaci czasów nowożytnych. (Opis poglądów na nieświadomość panujących przed Freudem można znaleźć w pracy Whyte’a, 1962)

Zygmunt Freud urodził się 6 maja 1856 roku na Morawach, a zmarł 23 września 1939 roku w Londynie. Jednakże przez blisko 80 lat mieszkał w Wiedniu i opuścił to miasto dopiero wtedy, gdy hitlerowcy zajęli Austrię. Już jako młody chłopiec postanowił, że będzie uczonym: dążąc do osiągnięcia tego celu, w 1873 roku wstąpił do Szkoły Medycznej Uniwersytetu Wiedeńskiego, którą ukończył 8 lat później. Freud nie zamierzał nigdy prowadzić praktyki lekarskiej, lecz niskie dochody z pracy naukowej, fakt, że jako Żyd miał ograniczone możliwości awansu na uczelni, oraz potrzeby powiększającej się rodziny zmusiły go do podjęcia prywatnej praktyki. Mimo to znajdował czas na badania i pisanie, a jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny przyniosły mu opinię rzetelnego badacza.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.