Szukasz psychologa sportu lub pracy w Krakowie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszym gabinecie!

Definicja potrzeby

Aczkolwiek pojęcie potrzeby (need) znajduje szerokie zastosowanie w psychologii, to jednak żaden inny teoretyk nie poddał tego pojęcia tak starannej analizie ani nie przedstawił tak kompletnej taksonomii potrzeb jak Murray.

Szczegóły przeprowadzonej przez Murraya analizy tego pojęcia można poznać z jego definicji: Potrzeba jest konstruktem (dogodną fikcją, czyli pojęciem hipotetycznym), który reprezentuje pewną siłę […] w regionie mózgu, siłę, która organizuje percepcję, apercepcję, myślenie (intellection), dążenia (conation) i działanie w taki sposób, aby przekształcić w pewnym kierunku istniejącą, niezadowalającą sytuację. Potrzeba jest niekiedy wywoływana bezpośrednio przez procesy wewnętrzne pewnego rodzaju […] lecz częściej (gdy istnieje stan gotowości) przez wystąpienie jednej z niewielu skutecznych zazwyczaj presji [sił środowiskowych] […]. Tak więc potrzeba przejawia się w tym, że prowadzi organizm do poszukiwania lub unikania spotkania z pewnymi rodzajami presji, a w razie ich napotkania – do zwracania uwagi i reagowania na nie […].

Każdą potrzebę charakteryzuje towarzyszące jej określone uczucie lub emocja do stosowania określonych form reagowania (modes) […] dla podtrzymania jej kierunku. Potrzeba może być słaba lub silna, chwilowa lub trwała. Zwykle jednak trwa ona i daje początek pewnemu ciągowi zachowania zewnętrznego (lub fantazji), które […] zmienia początkowe warunki w taki sposób, aby doprowadzić do sytuacji końcowej, która uspokaja lub zaspokaja organizm (1938, s. 123-124).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.